Bohaterowie

Główny bohater
Władysław Gędłek  ps.”Radwan”– działacz podziemnych organizacji konspiracyjnych Narodowej Organizacji Wojskowej i AK.  W dniu pacyfikacji ukrywał się w stodole przykryty sianem. Nie był świadomy tego, że w tym czasie Niemcy mordują jego najbliższą rodzinę. Dopiero po całym zdarzeniu przyszła do niego babka jego żony i mu o wszystkim powiedziała. Niemcy wydali na niego zaoczny wyrok śmierci. Gędłek ukrywał się w Kościele Bożego Ciała w Krakowie oraz na oddziale zakaźnym kliniki przy ul. Kopernika.
Po wojnie ujawnił swą przynależność jako szeregowy żołnierz AK, ukrywając pełnienie roli dowódczej w Narodowej Organizacji Wojskowej. W 1946 r. włączył się w działalność  podziemia antykomunistycznego. Przyjął pseudonim „Witold”. Był jednym ze współorganizatorów „trójki”, która powoła do życia tzw. Ligę do Walki z Bolszewizmem. W 1950 r. został aresztowany przez UB. Przebywał w więzieniach w Krakowie, Rawiczu i Płocku. Mimo okrutnych tortur, jakim został poddany, nie wydał nikogo z podziemnej organizacji. Po wielu latach został zwolniony tylko dlatego, że komuniści nie dowiedzieli się o jego przynależności do NOW (za to od razu dostałby karę śmierci).

Bohaterowie drugoplanowi, świadkowie historycznych wydarzeń z 1943 r. w Radwanowicach
Jerzy Walczowski – w czasie pacyfikacji miał 13 lat. Był synem sołtysa (teścia Władysława Gędłka). Stracił podczas pacyfikacji ojca, matkę, siostrę, brata i dwóch wujków. Został także pozbawiony posiadłości rodzinnej. Jest dumny z tego, że jego ojciec był szanowanym przez wszystkich sołtysem oraz z tego, że ojciec i brat działali w AK.
Stanisław Walczowski – świadek pacyfikacji
Helena Mitońska – świadek pacyfikacji.